Reprezentanta Mercedes Benz Timisoara - Autoklass

Adrese utile: reprezentante Mercedes Benz, Bosch-Service, firme specializate, etc.

Moderatori: MER_SE280, DanW126, Sovieticool

Orvo
Site Admin
Masina: W126 300SE
Germany

Reprezentanta Mercedes Benz Timisoara - Autoklass

Mesaj de Orvo » 06 Dec 2011, 14:58

Autoklass a deschis la Timişoara un nou centru de vânzări şi service Mercedes-Benz. Aceasta este cea de-a 7 unitate din reţeaua Autoklass şi cel de al XXIV-lea centru autorizat de vânzări din reţeaua Mercedes-Benz din România, având drept scop creşterea satisfacţiei clienţilor Mercedes-Benz care apelează la centrele şi service-urile autorizate Mercedes-Benz.
Asta e doar un citat. Parerea mea legata de aceasta noua reprezentanta e mai jos:

Service-ul este mult mai curat si ordonat decat la RMB Casa Auto. Pe Sagului era o dezordine si mizerie de nedescris in service, la Autoklass duce mai inspre farmacie service-ul.
Showroom-ul e mult mai prietenos, avand si o cafenea si o gramada de vitrine cu accesorii si produse promotionale, cu preturile pe ele. Mie personal imi place mult mai mult showroom-ul Autoklass decat cel de la Casa Auto, e mult mai "friendly".
Toate piesele de schimb pentru W126 le cumpar de la ei de ceva vreme. Preturile sunt bune comparativ cu celalta reprezentanta din Timisoara (Casa Auto), adica ceva mai mici si comenzile se pare ca dureaza mai putin, nu-mi explic motivul. Daca la Casa Auto sau alte magazine de piese asteptam dupa piesele OEM intre 4 si 5 lucratoare, la Autoklass media e de 2-4 zile.
La W211-ele de servici i-am facut toate lucrarile pana acum doar la ei. Masina a fost cumparata sh acum vreo doua luni si de atunci am avut ceva vizite in service (riscurile de rigoare cand cumperi sh). Cam astea s-au facut, si pana acum se pare ca s-au facut bine, n-am plangeri.
inlocuit spirala volan
schimbat compresor clima (cumparat de mine SH de pe ebay, piesa OEM, ei l-au inlocuit), clima merge perfect
brate suspensie fata
aplicat emblemele cu E280 si CDI: aici e o intreaga istorie: mi-am comandat de la ei emblemele si am crezut ca gasesc in WIS (manualul de service) sablonul de aplicare, ca sa nu le lipesc dupa ochi. N-am gasit nimic asa ca m-am intors la ei cu emblemele sa mi le lipeasca "ca la carte". In programul de service au gasit ei un sablon pentru W211 cu cod de scula de service, pe care l-au si comandat si care a sosit dupa 2 zile. Ei (reprezentanta) au platit 120 de Lei pe el, si spre surprinderea mea si a lor era de fapt o folie adeziva formata dupa portbagaj, pe care o folosesti odata si o arunci. Pe mine nu m-a costat nimic aplicarea emblemelor, pe cand pe ei i-a costat 120 Lei, mi-a placut faza asta.
revizie completa cu schimburile uzuale de filtre si ulei motor / cutie, dar pe langa asta si lichid de frana, termostat, lichid de racire, bujii, etc.
carte de service: si aici e mai complicat, pentru ca am vrut cartea de service specifica modelului si anului de fabricatie, nu asta noua care o dau ei acum si care include multe chestii care pe mine nu ma intereseaza (Mobilo, etc.), atata pentru W211 cat si pentru W126!!.
senzor ESP rotatie volan (acum e masina in service la ei pentru asta)

De fiecare data am preluat masina spalata din service, ceea ce e un chestie foarte misto, sa vedem cat ii tine naravul asta. Si iarasi o chestie faina din punctul meu de vedere e meticulozitatea actelor. Mie imi place sa fiu "neamt" cand vine vorba de masini, asa ca adun pentru fiecare masina in parte fiecare factura, test, revizie, etc., asta pe langa cartea de service, si de la Autoklass primesc de fiecare data fisele de service, fisele de lucrare devizele, inclusiv rezultatele de pe testere (unghiuri, star-diag, baterie, etc). Cand am facut odata unghiurile la Casa Auto, am primit factura si o foaie cu cotele notate cu creionul ...

A, si sa nu uit, pentru ca avem macar doua masini Mercedes in firma (una am si vandut-o intre timp), am putut face contract cu ei astfel incat toate platile se pot face prin OP in termen de 30 zile plus discount de 5% la piese si 15% la monopera.

De altele nu-mi amintesc momentan, dar o sa mai completez pe masura ce-i mai vizitez. Da, poate ar merita mentionate preturile la ulei original Mercedes Benz:
- pentru filtru de particule (W211): 25 Lei / litru
- 10W40 (W126): 18 Lei / litru
La banii astia nu iei din magazin nici ulei romanesc ...

Concluzia mea: Pacat ca lumea cam fuge de reprezentante, acestea lasand de multe ori impresia ca sunt "exagerat" de scumpe ...

PS: Nu am nimic de-a face cu ei inafara de faptul ca le sunt client. N-am primit 'spaga' sa scriu topicul asta.

Autoklass Timişoara
Miresei Nr 5
Timişoara
Tel:+40 356-715.700
Fax: +40 356-715.700

MER_SE280
Moderator
Masina: MB W126 S-Klasse

Re: Reprezentanta Mercedes Benz Timisoara - Autoklass

Mesaj de MER_SE280 » 07 Dec 2011, 02:28

Salut Razvan!

Este bine ca exista asemenea reprezentante care se 'respecta' si este normal ca iti duci masina cu incredere in service, mai ales daca seamana mai degraba cu o farmacie.

Mi-a placut faza 'masina spalata'...este normal ca omul se va reintoarce de fiecare data cand este nevoie findca esti tratat cu seriozitate. Nu ca iti gasesti masina mai murdara decat cum a fost inainte. Am patit eu...cand am schimbat parbrizul...am gasit o mizerie in masina de am ramas crucit...firma neserioasa (si pe deasupra sunt chiar renumiti la mine in oras).

In legatura cu reprezentanta...ai dreptate Razvane...din pacate multi evita reprezentantele din cauza ca sunt scumpe...dar nu de fiecare data...si mai bine aleg sa mearga la service-uri care se afla in garaje de sub bloc unde cred ei ca scapa mai ieftin. Dau un exemplu...am un prieten care si-a cuparat o masina noua. Pana a avut garantie doar la reprezentanta a facut schimburile (ulei, filtru etc, etc) dar dupa ce a expirat garantia nu a mai mers la reprezentanta. Din pacate acesta va continua mult si bine pentru ca asta este mentalitatea romanului...si binenteles si partea financiara isi spune cuvantul. Cine nu si-ar dori doar piese de calitate, manopera de calitate si asa mai departe.

Chiar ca este ieftin uleiul la reprezentanta...cel putin mie nu mi se pare scump fata de ce gasesti in comert.

Razvane...nu ar trebui mutat acest topic in ''ADRESE UTILE'' ca sa fie la olalta adresele?
'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

W126 280SE
W126 500SEC

Tumar
Masina: W124 200E benzina+GPL
Romania

Mesaj de Tumar » 08 Dec 2011, 16:46

Va salut!
Pretul uleiului este mai mult decat acceptabil. Este la butoi sau la bidon de un litru,pret cu TVA sau fara? Sincer chiar ma intereseaza.
Comenzi se pot face prin telefon? Daca da, trimit prin curier? Multe intrebari care as vrea sa nu deranjeze.
Numai bine!
W124 200E&GPL
Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

MER_SE280
Moderator

Mesaj de MER_SE280 » 08 Dec 2011, 19:40

Tumar scrie:Va salut!
Pretul uleiului este mai mult decat acceptabil. Este la butoi sau la bidon de un litru,pret cu TVA sau fara? Sincer chiar ma intereseaza.
Comenzi se pot face prin telefon? Daca da, trimit prin curier? Multe intrebari care as vrea sa nu deranjeze.
Numai bine!

Cum sa deranjezi Marius...si eu sunt interesat. Asteptam sa ne explice Razvan cum sta treaba cu comanda/cumpararea uleului eventual pieselor daca sunt mai ieftine.

W126 280SE
W126 500SEC

Orvo
Site Admin
Germany

Mesaj de Orvo » 09 Dec 2011, 11:56

MER_SE280 scrie:Razvane...nu ar trebui mutat acest topic in ''ADRESE UTILE'' ca sa fie la olalta adresele?
Ba da, eu de fapt am scris articolul pe site, aici: http://www.w-126.com/reprezentanta-merc ... autoklass/. Nici n-am vrut sa-l scriu pe forum, dar aveam o optiune activata ca atunci cand scriu un articol pe site, acesta sa fie postat automat si pe forum. Acum am dezactivat aceasta optiune si am lasat si articolul pentru ca exista comentarii la el, altfel l-as fi lasat doar pe site.
MER_SE280 scrie:Cum sa deranjezi Marius...si eu sunt interesat. Asteptam sa ne explice Razvan cum sta treaba cu comanda/cumpararea uleului eventual pieselor daca sunt mai ieftine.
Pretul la ulei este cu TVA inclus, este la bidoane mari, dar nu se poate cumpara separat de la ei. Pretul este valabil doar pentru schimburile facute la ei. Nu stiu daca ati observat, dar cei 7 litrii de ulei pentru W126 costa 7 x 18,00 Lei = 126 Lei :), iar filtrul 45 Lei. Iar ca vesti proaste: nu se pot face comenzi prin telefon si nici nu trimit prin posta, ei sunt reprezentanta, nu magazin privat de piese. Ok, eu deja pot sa fac ceva comenzi la telefon sau pe mail (ca sa nu ma duc pana acolo) pentru ca ma cunosc cu ei, dar in mod normal comenzile se fac doar la ei in schowroom si tot de acolo se ridica.

Toate cele bune !

MER_SE280
Moderator

Mesaj de MER_SE280 » 10 Dec 2011, 00:34

Multumim pentru lamurire...a gasit un site Marius (Tumar) unde se pot comanda ulei OEM la un pret de 29,29/L. http://autopyramis.allshops.ro/produs/5 ... 40+1L.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Intrebarea mea este: oare nu luam teapa daca comandam ulei de la firma respectiva?...ma refer ca nu cumva sa nu fie ulei OEM.

W126 280SE
W126 500SEC

Orvo
Site Admin
Germany

Mesaj de Orvo » 10 Dec 2011, 09:57

Trebuie doar sa vedeti daca corespunde norma. 229.1, 229.3, etc ...

MER_SE280
Moderator

Mesaj de MER_SE280 » 14 Dec 2011, 22:44

Orvo scrie:Trebuie doar sa vedeti daca corespunde norma. 229.1, 229.3, etc ...

Eu am vazut ulei la Kaufland cu norma 229.1 in care sincer nu prea am incredere.

W126 280SE
W126 500SEC

Levi
Masina: 500SE 2.5D
Romania

Mesaj de Levi » 15 Apr 2013, 14:23

Raza Soarelui ?, Bunica ?, ... ? :lol:
W126 500SE -> 2.5D
W123 230C -> 240D
W168 -> 1.6